09 Noiembrie 2017 – Intalnire cu profesorii in cadrul proiectului “Participa” derulat de Special Olympics Romania

În data de 09.11.2017, într-un spațiu mai puțin convențional, Special Olympics din România a organizat o altă întâlnire din cadrul programului ”Participă”.
La activitate au luat parte profesori de la mai multe școli din București, care au putut vedea și asculta și discursurile a doi dintre sportivii Special Olympics, care învață la școli de masă din București.
Tinerii lideri Special Olympics au încercat să le demonstreze profesorilor că sunt la fel ca orice alt copil, că au același gen de preocupări și că profesorii nu au de ce să se teamă în interacțiunea lor cu acești copii.
În mod evident, interacțiunea se dovedește a fi benefică atât pentru elevii cu dizabilități, cât și pentru profesorii lor, fiecare având multe de învățat de la ceilalți.
Tânărul nostru Mihai s-a descurcat ”de minune”, așa cum el însuși a povestit.
Mulțumim Special Olympics pentru oportunitate !
Asociația Mihai militează pentru integrarea persoanelor cu dizabilități în societate, în general și, în particular, a elevilor cu dizabilități în școlile de masă.